Zakorzenienie, ugruntowanie

Pojęcie zakorzenienia i ugruntowania pojawia się w jodze, sztukach walki oraz Bioenergetyce. Najogólniej rzecz ujmując dotyczy kontaktu z ziemią i sposobu, w jaki wykorzystujemy siłę grawitacji.

W sztukach walki stabilność, poczucie równowagi i wykorzystywanie ciężaru jest fundamentem na którym budowane są wszystkie techniki.

W Bioenergetyce ugruntowanie łączy się z poczuciem pewnego stania na własnych nogach, bezpiecznego upadania i wstawania. Relacja do siły grawitacji jest związana z umiejętnością realistycznej oceny sytuacji oraz wykorzystania siły ciążenia do własnych celów.

Słabe ugruntowanie objawia się zaburzeniami równowagi, słabością nóg, poczuciem niestabilnego kontaktu z podłożem. Na płaszczyźnie psychicznej łączy się z nierealistycznymi oczekiwaniami, trudnością w rozpoznawaniu własnych potrzeb, nieostrymi granicami oraz znacznymi wahaniami nastrojów bez wyraźnego powodu.

Dwie techniki poniżej pozwolą ci świadomie doświadczyć uziemienia na najbardziej podstawowym poziomie:

  1. Rozstaw stopy na szerokość ramion i skieruj uwagę na stopy wyobrażając sobie, że z podeszw rozwijają się korzenie sięgając około 1 metr w głąb.
  2. Stań na jednej nodze drugą stopę opierając na łydce. Wyobraź sobie, że w ciele masz piasek, który przesypuje się w dół napełniając stopę i łydkę wyraźnym ciężarem.

Innym znaczeniem uziemienia jest to pochodzące z elektryki. W ludzkim ciele wiąże się z jonami ujemnymi, które można pobierać z ziemi przez gołe stopy. Chodzenie boso po trawie jest najprostszym sposobem na uziemienie w tym kontekście.

Z racji naszych zainteresowań zajmujemy się uziemieniem na trzech poziomach:

  • fizycznym
  • emocjonalnym
  • mentalnym