Siła emocji i ich wpływ na organy wewnętrzne

W praktykach taoistycznych mamy już na poziomie podstawowym dwie techniki umożliwiające pracę z konkretnymi organami. Jest to Wewnętrzny Uśmiech i 6 Uzdrawiających Dźwięków. Zgodnie z tą tradycją emocje są związane z konkretnymi organami i mają na nie wymierny wpływ wpływ.

Medycyna zachodnia zmierza do potwierdzenia tej wiedzy badaniami. Może to jeszcze potrwać, ale są tez sukcesy. W związku z rozwijającymi się badaniami nad powięzią, także żywą wiadomo już, że powięź napinając się chronicznie ściska organy i narządy uniemożliwiając ich prawidłowe odżywianie.

Badania nad monitorowaniem serca przyniosły odkrycie nazwane od nazwiska naukowca efektem Takotsubo. Serce pod wpływem silnych emocji takich jak rozpacz (np po śmierci bliskiej osoby) lub niezwykle intensywnego stresu zmienia kształt, który potrafi utrzymywać się dłuższy czas. Po „zabliźnieniu” się ran mentalnych serce potrafi wrócić do swojego zdrowego kształtu. Znane są jednak przypadki śmierci z rozpaczy, opuszczenia i osamotnienia. Te emocje wpływają na stan serca utrudniając jego pracę, a wręcz mogą wywołać jego zatrzymanie.

Silne emocje pozytywne także zmieniają kształt serca, lecz w inny sposób i zmiany te nie są tak trwałe. Oznacza to, że dieta, ćwiczenia fizyczne nie wystarczą by dbać o serce. Powinniśmy także uczyć się jak skutecznie radzić sobie z trudnymi emocjami, a także jak wywoływać pozytywne. Zarządzanie stresem, regulacja emocji w tym kontekście stają się najistotniejszym składnikiem zdrowego stylu życia.