5 elementów pozwalających na wprowadzanie trwałej zmiany

Są miejsca na świecie, gdzie udało się zakończyć waśnie polityczne i osłabić fundamentalizm. Działania, które przyniosły pożądane zmiany na poziomie państw być może, mogą też przynieść dobre efekty w bliskich związkach.

Po obejrzeniu poniższego wystąpienia spisałem je w punktach tak, by można było je łatwo zaimplementować w bliskiej relacji.

  • 1. Wykorzystaj sytuacje ekstremalne lub wyjątkowe by zmienić dotychczasowe zasady i otworzyć się na to, co dotąd nie było możliwe. Wykorzystaj szansę by przemyśleć gruntownie od nowa całą sytuację i wyciągnąć wnioski. Zobacz szanse.
  • 2. Buduj zaufanie podczas intymnych spotkań, nie oczekuj, że wszystko uda się ustalić od razu i na zawsze.
  • 3. Pamiętaj o celu. Postrzegaj to co się dzieje jak najbardziej całościowo., nie pozwól by detale przesłoniły ci szeroką perspektywę. Zaproś do współdecydowania, kompromisów i porażek, do współodpowiedzialności.
  • 4. Dawaj bliskiej osobie odczuć, że jest dla ciebie ważna. Warto brać pod uwagę osobę, z którą chcesz coś budować i dawać jej to, czego potrzebuje. Obdarowuj zamiast atakować, w ten sposób zbudujesz wspólnotę.
  • 5. Duże zmiany wymagają podejmowania dużego ryzyka. Strach paraliżuje, odwaga pozwala działać. Poszukuj i zapewniaj wsparcie niosące odwagę tobie i innym uczestnikom tego procesu.

Jeśli chcesz sięgnąć do źródeł polecam prezentacje na TED: https://www.ted.com/…/jonathan_tepperman…/footnotes…