Czy emocje istnieją?

Emocje nie istnieją

Tę kontrowersyjną tezę stawia badaczka emocji Lisa Feldman Barrett. Twierdzi ona, że to co nazywamy emocjami jest reakcją na przewidywanie przyszłości. Jak można wpaść na pomysł, że emocje takie jakie znamy jak strach, radość, gniew nie istnieją?

Podstawowe, wrodzone poczucia fizjologiczne, po których możemy rozpoznać stan ciała to spokój, pobudzenie, podniecenie, wygoda, niewygoda. Są one podsumowaniem, uogólnionym odczuciem tego co dzieje się w organizmie. Jest to barometr stanu. Te odczucia mają mało szczegółów, żeby decydować co z nimi robić, jakie działania podejmować. Mózg wypełnia te dane przewidywaniem na podstawie kontekstu, który dostrzega.

Nasze reakcje są zdeterminowane wspomnieniami! Na ich podstawie mózg podejmuje reakcje szybciej, niż możemy to zrobić świadomie.

To, co działo się wcześniej, było przez nas odebrane jako trudne, zagrażające lub radosne wpływa na relacje dziś. To, co zrobimy dziś wpłynie na nasze emocje jutro. Zmieniając składniki używane przez mózg do produkcji emocji możemy odmienić swoje życie emocjonalne.

Zmiana nastawienia, przeformułowanie życiowych doświadczeń może pomóc w nadaniu reakcji ciała nowych interpretacji. A może nawet będziesz w stanie przekształcić emocjonalne cierpienie w zwykły dyskomfort fizyczny?

Wykład Lisy Feldman Barrett na TED nosi nazwę: Nie jesteś na łasce swoich emocji – tworzy je mózg…