Niekonstruktywny styl myślenia

W toku rozwoju wypracowujemy wzorce, które ułatwiają nam szybko podejmować decyzje i reagować. Psychologia jednoznacznie pokazuje, że wśród tych schematów myślenia można znaleźć także niekonstruktywne. Warto sprawdzać, czy złe samopoczucie nie jest ich pokłosiem. Przykładowe niekonstruktywne schematy myślenia: Tunelowanie – jeden negatywny detal potrafi zabarwić całą sytuację. Pozytywy są ignorowane. Czytanie w myślach – zakładanie, …

Niekonstruktywny styl myślenia Read More »

Błędne koło myślenia

Cykl reakcji można schematycznie opisać w następujący sposób: Fakty – coś się wydarza i obie osoby wiedzą co to było Pojawiają się myśli na ten temat,lub uaktywniają się schematy myślenia owocujące konkretnymi myślami. Pojawiają się emocje powiązane z myślami lub schematami. Następuje reakcja na podstawie myśli i emocji. Druga osoba reaguje w odpowiedzi. Schematy myślenia, …

Błędne koło myślenia Read More »

Uzyskiwanie poczucia wglądu

Aby wyciągnąć wnioski z wydarzeń, które mają na nas wpływ konieczna jest autorefleksja. Wiąże się ona z myśleniem, które poddaje analizie przeżywanie. Przeżywamy w wielkim stopniu dzięki emocjom, dlatego warto przyglądać się im, odkrywać skąd się biorą i do czego nas prowadzą. Pięć kroków dyscypliny emocjonalnej Uzyskiwanie wglądu wspiera racjonalne podejście do emocji. Zakłada ono, …

Uzyskiwanie poczucia wglądu Read More »

Czy emocje istnieją?

Emocje nie istnieją Tę kontrowersyjną tezę stawia badaczka emocji Lisa Feldman Barrett. Twierdzi ona, że to co nazywamy emocjami jest reakcją na przewidywanie przyszłości. Jak można wpaść na pomysł, że emocje takie jakie znamy jak strach, radość, gniew nie istnieją? Podstawowe, wrodzone poczucia fizjologiczne, po których możemy rozpoznać stan ciała to spokój, pobudzenie, podniecenie, wygoda, …

Czy emocje istnieją? Read More »

Jak czujesz się w związku

Aby związek, w którym jesteśmy był satysfakcjonujący musimy czuć się bezpiecznie, być doceniani i mieć poczucie, że nasz los i samopoczucie jest dla partnera/partnerki ważny. Krótko mówiąc nasze podstawowe potrzeby powinny być zaspokajane. Poniżej najważniejsze: bezpieczeństwa odpoczynku i zabawy kontaktu ze sobą bycia ważnym/ważną i potrzebnym/potrzebną Ochrony wewnętrznych zasobów Sprawdź, czy możesz o powyższych potrzebach …

Jak czujesz się w związku Read More »