O GRZE

Myślenie o grze LAB ON (choć wtedy tak się jeszcze nie nazywała) narodziło się z poszukiwań sposobu, w który inni ludzie podczas nauki systemu Labana mogliby bawić się ruchem równie dobrze, jak ja. Rozwiązanie okazało się tak proste, że aż dziw bierze, że nikt tego wcześniej nie wymyślił! LAB ON nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy o ruchu, ani specjalnej sprawności fizycznej. Grać może każdy i każdy może znaleźć w grze przyjemność ze wspólnej zabawy.

Zabawa ruchem odwołuje się do pierwotnego potencjału dzieciństwa. Kreatywność nie ograniczana prymatem skuteczności, nie obawiająca się błędów, ani oceny jest dostępna także starszym. LAB ON ułatwia wejście w krainę wspólnego tworzenia, w której zwracanie uwagi na innych i wzajemna inspiracja tworzą przyjazną przestrzeń akceptacji, współpracy i dobrego nastroju.

W miarę używania i testowania różnych wariantów rozgrywki, karty ruchowe zaczęły pokazywać swój pełny potencjał, który nie ogranicza się tylko do prostej zabawy. Relacje i interakcje między uczestnikami, świadome kształtowanie fraz ruchowych mogą prowadzić do układów, które Rudolf Laban nazywał Chórami Ruchowymi.

Głębia podejścia do ruchu pochodząca z metody Labana (LBMS), jest ukryta pod symbolami i wystarczy tylko trochę wiedzy, badań i eksperymentów ruchowych, żeby korzystać z niej pełnymi garściami na wiele sposobów. Chętni odkryją tam wiele tajemnic, zaś ci, którym wystarczy gra ruchowa, mogą się po prostu świetnie bawić.

Współpraca, myślenie symboliczne (głębokie przetwarzanie), kreatywność, akceptacja i wspierające ujawnianie błędów jest tym, czego Człowiek potrzebuje w trzecim tysiącleciu, by wydobyć się z rywalizacji, w której zwycięstwo jednej osoby musi wiązać się z przegraną drugiej. Równie potrzebne jest pogłębienie umiejętności kontaktu z innymi, podmiotowego, włączającego podejścia z poszanowaniem różnic i ich wykorzystaniem ku ogólnemu dobru. Potrzebna do tego jest świadomość nie tylko własnego ciała i swoich odczuć, ale także umiejętność odczytywania informacji z ruchu i zachowania w przestrzeni innych uczestników kontaktu.

Dodatkiem do tych wzniosłych idei stojących za kartami ruchowymi LAB ON jest opakowanie, które zaprojektowaliśmy. W erze nadmiaru postawiliśmy na upcykling. Nasze etui szyte są z tkanin z odzysku, oprócz elementów takich jak gumki, czy metka. Znalezienie i dobranie odpowiednich kolorów i faktur to wyzwanie, ale dzięki temu każde etui jest niepowtarzalne. Pokrowce nasze nie niszczą się tak łatwo jak opakowania tekturowe, można uprać je ręcznie w delikatnym środku piorącym (nie w pralce, bo zaszkodzi to wypełnieniu) i mogą służyć długi czas. Karty z założenia mają być używane w rożnych okolicznościach, więc zabranie ich na wycieczkę, czy spotkanie u znajomych w naszym etui będzie proste i wygodne.

„Wszystko wydaje się trudne, zanim stanie się proste.”

Ta sentencja idealnie pasuje do tego, kiedy jeszcze nie grał_ś w LAB ON. Jeśli wydaje ci się, że nie do końca rozumiesz jak to ma wyglądać, porusz się, a wszystko się wyjaśni! Wiedząc, że jeden obraz może zastąpić tysiąc słów, przygotowaliśmy instrukcję wideo. Poznasz tam zasady gry, które wypełnisz swoim własnym ruchem.