Naturalne oddychanie brzuszne w Qi gong / Chi kung

Różne sposoby świadomego oddychania pozwalają w ćwiczeniach Chi Kung uzyskiwać różne cele takie jak rozluźnianie, harmonizowanie, energetyzowanie.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uzyskiwanie głębokiego rozluźnienia, jest to niezbędne do tego, by powiększanie poziomu energii odbywało się bezpiecznie. Stres napina nasze ciało. Jeśli ten stan się utrzymuje, powstają zatory blokujące przepływ energii. Różne techniki powiększające poziom energii mogą wywołać wtedy efekty odwrotne do zamierzonych. Dlatego zawsze zaczynamy od uspokojenia umysłu i rozluźnienia ciała.

Dlaczego oddech brzuszny jest tak skutecznym sposobem uzyskiwania głębokiego rozluźnienia?

Spontanicznie ten sposób oddychania pojawia się w sytuacji pełnego poczucia bezpieczeństwa, głębokiego relaksu, kiedy organizm naturalnie wraca do równowagi. Oddychając torem brzusznym możemy świadomie wywołać ten stan.

Stres, poczucie niepokoju i zagrożenia wywołuje oddech górną częścią klatki piersiowej, z czym wiążą się takie reakcje jak spowolnienie trawienia, wzmożona aktywność nadnerczy, większe ukrwienie mięśni. Organizm jest w pełnej gotowości do ataku lub ucieczki, a obie te opcje wymagają sporych wydatków energii. Częste i długie przebywanie w stanie nadmiernego pobudzenia wywołuje chroniczne zmęczenie, wyczerpanie prowadzące do stanów depresji, przygnębienia oraz obniżenia odporności.

Oceniając, że sytuacja nie wymaga takich gwałtownych reakcji i wprowadzając świadomie oddech brzuszny wyciszamy wypływ adrenaliny umożliwiając regenerację i odpoczynek.

Oddech naturalny (brzuszny):

  • masuje narządy wewnętrzne
  • uwalnia napięcia i wzmacnia obszar brzucha
  • ułatwia kontakt z własnymi emocjami
  • uaktywnia nasze centrum witalności – dolny Dan Tien

Spontanicznie ten sposób oddychania pojawia się w sytuacji pełnego poczucia bezpieczeństwa, głębokiego relaksu, kiedy organizm naturalnie wraca do równowagi. Oddychając torem brzusznym możemy świadomie wywołać ten stan.

Jak oddychać brzuchem w Chi Kung

  • Przyjmij pozycję nieruchomą: siedzącą, stojącą lub leżącą.
  • Unormuj zwykłe oddychanie, obserwuj oddech, dopóki nie stanie się równy i płynny.
  • Odetchnij głębiej, westchnij, ziewnij, przeciągnij się.
  • Połóż dłonie na przeponie, pomasuj ją przesuwając dłonie tuż poniżej żeber.
  • Opuść dłonie i pomasuj podbrzusze na wysokości pęcherza moczowego.
  • Pomasuj brzuch okrężnymi ruchami w jedną, drugą stronę minimum 18 razy, lub inną wielokrotność 9.
  • Zatrzymaj dłonie na pępku, weź powolny wdech rozciągając przeponę i wypychając brzuch tak, by dłonie delikatnie się uniosły. Wypuść powietrze i pozwól dłoniom opaść w dół wraz z brzuchem. Klatka piersiowa porusza się w niewielkim zakresie.

Na początku oddychaj powoli i niezbyt głęboko. Możesz zacząć od 1 minuty powiększając czas w miarę nabywania doświadczenia.

Na koniec pomasuj brzuch kilka, kilkanaście razy w jedną i w drugą stronę. Zrób automasaż lub kilka energicznych ćwiczeń.

Najłatwiejsza jest pozycja leżąca, najtrudniejsza stojąca. Jeśli zdecydujesz się siedzieć, zadbaj o to, by mieć wyprostowane plecy. Jeśli chcesz stać pamiętaj, by mieć nogi lekko zgięte w kolanach. Brzuch nie powinien być zapadnięty ani napięty.

Jeśli pojawią się niepokojące objawy w postaci zawrotów głowy, mdłości, kolki, drżenia, zimna, gorąca, nudności, przerwij ćwiczenia, połóż się na chwilę na brzuchu na ziemi, a kiedy poczujesz się lepiej, wykonaj kilka intensywnych ruchów, pomasuj twarz i całe ciało.