Tan Tien w Qigong to centrum energetyczne, czyli miejsce w ciele, które ma duże znaczenie dla wszystkich procesów życiowych. Trzy centra: dolne, środkowe i górne są kluczowymi stacjami generowania i sublimacji energii. Z tych trzech ośrodków na początku praktyki najważniejsze jest dolny Tan Tien (po chińsku oznacza pole eliksiru). Umiejscowiony jest w środku ciała, poniżej pępka. Nie ma jednego organu, który byłby tożsamy z Dolnym Centrum, choć w ostatnich latach pojawiła się sugestia, by za nowy organ uznać Krezkę, czyli powięź jamy brzusznej która utrzymuje i odżywia wszystkie organy wewnętrzne.
Zagłębiając się w teorię pięciu elementów na której opiera się Tradycyjna Medycyna Chińska widzimy, że idea ta kieruje się wpływem na siebie różnych organów oraz funkcjami w ciele.
Zastanawiając się nad funkcją organów wewnętrznych znajdujących się w brzuchu widzimy, że zajmują się one odżywianiem ciała i produkowaniem energii. Badania nad systemem nerwowym i neuroprzekaźnikami przynoszą informacje o wpływie tego rejonu na również na samopoczucie i równowagę psychiczną.
Nie dziwi więc rola, jaką praktycy Qigong przywiązują do tego obszaru. Stabilność emocjonalna, pozyskiwanie środków do życia, produkcja energii to fundamenty dobrego zdrowia na wszystkich poziomach.
Pierwszy etap treningu 100 Dni Budowania Podstawy (stabilnego fundamentu zdrowia), trwał trzy miesiące i obejmował masaż brzucha. Około 1,5 godziny 3 razy dziennie było niezbędnym minimum. Nie jesteśmy w stanie poświęcać na to dziś tyle czasu, warto jednak klika, kilkanaście minut poświęcić na okrężny masaż brzucha. Większość nauczycieli Qigong od tego zaczyna i na tym kończy ćwiczenia.
Czy zwykłe krążenie dłońmi po brzuchu może mieć wpływ na poziom witalności, samopoczucie? Warto sprawdzić.
Rozwijanie Tan Tien łączy się z:
- harmonizowaniem
- energetyzowaniem / stymulacją / budzeniem
- gromadzeniem / zbieraniem
- kompresją
Pingback: Brzuch, Tan Tien, mikrobiom i Choroba Parkinsona – Jasna Strona